Zásady správného pečování o zakoupený šperk
Šperky a výrobky z drahých kovů, jako jsou zlato a stříbro, jsou náchylné k oxidaci (tzv.zčernání) při styku s chemickými sloučeninami, které jsou však obsaženy všude kolem nás – ve vzduchu, v potu, v parfémech či laku na vlasy atd. Pokud jsou šperky navíc členité, usazují se na nich také nečistoty a prach. Aby šperky zůstaly stále krásné a lesklé, je důležité dodržovat zásady pro jejich správné nošení a pravidelně o ně pečovat. Přinášíme Vám pár tipů, jak šperky vyčistit.
Jednoduchým způsobem, jak ošetřit zlaté a stříbrné šperky, je přetřít je speciální utěrkou, která je napuštěna roztokem, který šperky krásně vyčistí a vyleští. Tuto utěrku by měl mít doma každý majitel šperků z drahých kovů.
Mnohem lepších výsledků však dosáhnete, když namočíte šperk do speciální lázně na čištění šperků. Během chvilky bude Váš šperk vypadat téměř jako nový. Zářivého lesku dosáhnete po důkladném vysušení ještě vyleštěním speciální utěrkou. Používejte však pouze přípravky k tomuto účelu,např.čistič stříbra.
Další variantou je nechat si vyčistit šperk v jakémkoliv zlatnictví, což se provádí většinou ultrazvukem, nebo se obrátit přímo na nás.
Při každodenním a dlouhodobém nošení v nepříznivých podmínkách se může stát, že se povrch šperku ošoupe a i při opakovaném čištění již není šperk krásně lesklý. Nyní je možné šperk znovu pozlatit nebo porhodiovat – potáhnout novou vrstvičkou rhodia a tím docílíte,že šperk bude zase jako nový.
Aby šperk zůstal stále krásný a nositelný,doporučujeme Vám kromě pravidelného čištění dodržovat i tyto zásady:
– nenoste šperky při výkonu těžkých prací, v prašném prostředí a v prostředí s výpary
– nenoste šperky při koupání, úklidu, mytí nádobí nebo praní, při práci na zahradě a jiných činnostech, při kterých
by mohlo dojít k mechanickému poškození nebo styku šperku s chemickými sloučeninami
– šperky odkládejte, ideálně i na noc, do šperkovnic k tomuto účelu určených, případně do PVC sáčku a ukládejte
na suché místo
– neukládejte šperky do blízkosti věcí obsahujících síru a její sloučeniny , jako jsou guma, lepidla, lepenka a
podobné
– šperky s kameny nikdy nenamáčejte do horké vody, kameny by mohly prasknout
– nenoste šperky při koupání v moři ani při lázeňských procedůrách.
Důležité je vědět, že oxidace – tzn.černání zejména u stříbra není vadou šperku, jedná se o chemickou vlastnost stříbra závislou na prostředí, se kterým přijde styku.
Čím více však budete dodržovat výše uvedené zásady, tím výrazněji přispějete k tomu, aby byl Váš šperk lesklý a krásný co nejdéle.